Najczęściej wykorzystywanym materiałem do izolacji termicznej jest celuloza. Otrzymuje się ją z gazet połączonych z surowcami mineralnymi. Najpierw należy rozdrobnić papier gazetowy, następnie nawilżyć go solami mineralnymi i zmielić na niewielkie włókna celulozy. Struktura samej celulozy jest bardzo gąbczasta, dzięki czemu wykorzystuje się ją do izolacji termicznej i akustycznej.
Włókna celulozy jest to sypki materiał budowlany. Prze swoje liczne zalety bardzo często wykorzystywany w budownictwie do wszelkich izolacji. Włókna impregnowane są borem, który wspomaga odprowadzenie wilgotności z powłoki ochronnej do miejsc o mniejszej wilgotności. Materiał pozwala na zapełnienie trudno dostępnych przestrzeni, które były puste. Cechują się one niezwykle dobrą izolacją termiczną [λD = 0,039 W/(m∙K)], akustyczna oraz ogniową. Przez wysoki poziom otwartości dyfuzyjnej doskonale normuje poziom wilgoci w pomieszczeniach, przez co jest wytrzymały na działanie pleśni, grzybów oraz utrudnia przenikanie małym gryzoniom bądź szkodnikom. Posiada wysoką klasę reakcji na ogień (B¬s2,d0). Jest ona dużo lepszym rozwiązaniem od np. wełny mineralnej. Nie chłonie ona wilgoci, a w przypadku zawilgocenia jej nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych. Ponadto maja zdolność do pochłaniania wilgoci z drewna, ze środka pomieszczeń oraz otoczenia, która zostaje odparowana z jej dużej powierzchni. Dzięki temu, ze materiał „oddycha”, nie musimy stosować folii paraizolacyjnej.
Wdmuchiwanie celulozy w budownictwie jest bardzo często stosowaną praktyką. W tym celu używa się najczęściej: ekofiber, isofloc F oraz thermofloc.
Ekofiber to materiał termoizolacyjny otrzymywany z czarno-białej makulatury. Włókna impregnowane są borem, co chroni izolowane miejsca od pleśni, grzybów, wilgoci, ognia oraz wszelkiej innej biodegradacji. Jest to zdecydowanie sypki materiał, przez co nie jest on w 100% wykorzystany. Stosuje się go najczęściej do ścian, połaci dachowych, poddaszy nieużytkowych oraz stropodachów. Materiał „oddycha”, dzięki czemu można zaoszczędzić (nie stosujemy folii paraizolacyjnej). Jest również trudnopalny, czyli nie będzie rozprzestrzeniał się ogień (temperatura w samej izolacji nie jest wyższa niż 95oC).
Isofloc F to również sypki granulat otrzymywany z postrzępionego papieru gazetowego. Stosowana w budownictwie jedno- i wielo- rodzinnych domów przy stropodachach, połaciach dachów płaskich, podłodze, ścianach wewnętrznych, zewnętrznych oraz działkowych, oraz skosów połaci dachowych wraz ze skosami poddaszy użytkowanych. Materiał idealny do docieplenia oraz dźwiękoizolacji. Rzadziej wykorzystywana w budynkach przemysłowych i biurowych.
Thermofloc otrzymujemy z czystego i posegregowanej makulatury. Ten wdmuchiwany materiał izolacyjny jest bardzo dobrą alternatywna dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych. Posiada wysoka klasę odporności na pleśń, grzyb oraz wilgoć oraz jest bezpieczny w przypadku stosowania go blisko metalu (brak występowania korozji). Zgodnie z normą ETA¬05/0186 jest on uważany za nieszkodliwy pod względem niebezpiecznych substancji dla zdrowia ludzkiego.
Wdmuchiwanie celulozy jest dużo przyjaźniejsze dla zdrowia ludzkiego, łatwości i szybkości wykonywania pracy niż w przypadku stosowania innych materiałów. Ponad jest to również materiał ekologiczny, ponieważ podczas jego produkcji zużywa się stary papier gazetowy (makulaturę).